Opieka na miejscu

Opieka w boarding schools

1.  Bezpieczeństwo i stała uwaga

Większość liceów prywatnych w Wielkiej Brytanii i USA to szkoły z zakwaterowaniem, tzw. „boarding schools”. Uczniowie są pod opieką nauczycieli i wychowawców tak naprawdę cały czas. Szkoły te zwracają bardzo dużą uwagę na bezpieczeństwo uczniów i ich dobre samopoczucie.

2. Opiekun internatu

Każdy ośrodek ma swojego opiekuna, który tam mieszka na co dzień wraz z podopiecznymi, pilnuje ich, ale również służy pomocą i radą. Gdy organizowane są wspólne wyjścia i wycieczki, każdej grupie jest również przypisany opiekun. Uczniowie dwóch ostatnich klas liceum mają więcej swobody, choć bardzo dużo czasu spędzają na przygotowaniach się do egzaminów.

3. Nadzór personelu

Oprócz opiekuna w akademiku jest również cały zespół osób dbających o dobre samopoczucie studentów, ich zdrowie i naukę, włączając w to pielęgniarki, pedagogów, doradców edukacyjnych, menadżerów zajmujących się zakwaterowaniem. Panuje zasada „zero tolerancji” dla narkotyków, alkoholu czy papierosów. Z każdym problemem uczeń może udać się do swojego opiekuna czy pedagoga szkolnego. Nauczyciele również służą pomocą i radą w trakcie przerw czy po zajęciach.

4. Czas wolny

Wolne popołudnia uczniowie mogą spędzać w salach do odpoczynku, pokojach nauki, czy salach telewizyjnych. W weekendy uczniowie mogą wrócić do swoich domów, ale jeśli nie mają takiej możliwości to szkoła organizuje dla nich zajęcia na miejscu lub wycieczki do większych miast w pobliżu.

Opieka w szkołach publicznych

1. Host Families

W liceach publicznych opieka nad dzieckiem wygląda nieco inaczej, ponieważ wówczas uczniowie nie znajdują się całą dobę na terenie szkoły, mieszkają oni u rodzin goszczących, tzw. host families.

2. Staranny dobór rodzin i domów

Rodziny te są starannie selekcjonowane i kontrolowane przez szkołę tak, by zapewnić uczniom jak najlepsze warunki do życia i nauki. Domy te są wizytowane przez odpowiednią kadrę ze szkoły, przeprowadzane są liczne rozmowy z członkami rodziny goszczącej, nie są to zatem rodziny wybrane przypadkowo.

3. Możliwość zmiany

Rodzina dopasowywana jest pod profil ucznia, gdyby jednak wystąpiły jakieś problemy, uczniowie mogą zgłosić je do szkoły i w skrajnym przypadku zmienić dom, w którym mieszkają tymczasowo w trakcie uczenia się.